SATIŞ DANIŞMA HATTI :   0850 532 43 40 - 0312 830 69 59 bilgi@turkuazsoft.com.tr

e-Fatura İptali Nasıl Yapılır?

e-Fatura İptali Nasıl Yapılır?

| Temel Fatura ve Ticari e-Fatura Senaryolarında İptal Durumu

e-Fatura iptali ve gönderim süreçlerinde faturanın iptal edilmesi gereken durumlarda iptal süreci iki şekilde gerçekleşir. İlk durum Gelir İdaresine gönderimi yapılmış e-Faturaların ve ikinci durum ise gönderimi yapılmamış e-Faturaların iptali olmaktadır.

GİB Gönderimi Yapılmamış e-Faturaların İptali

Fatura oluşturma sayfasında kaydetmiş olduğunuz e-Faturalar gönderilmeden önce, müteselsilik kontrolü ve kullanıcı son kontrolü için e-Dönüşüm portalınız içerisinde Giden Faturalar menüsü altında listelenmektedir. Gönderim işlemi yapmadığınız e-Faturaların iptali, faturanın fiilen kesilmediği durum içerisinde kabul edilmektedir. Böylece gönderimini tamamlamadığınız  e-Faturaları iptal etmek durumunda kaldığınızda Giden Faturalar menüsü içerisinden bularak tekrar düzenleyebilir veya farklı müşterilere gönderilmek üzere tüm alanlarını baştan düzenleyebilirsiniz. Gönderimi tamamlanmayan e-Faturaların iptali için herhangi bir başvuruya ihtiyaç olmayıp iptal etmek istediğiniz faturanın alıcısını bilgilendirme zorunluluğunuz yoktur.

GİB Gönderimi Yapılan e-Faturaların İptali

Fatura oluşturma sayfasında kaydetmiş olduğunuz e-Faturalar Giden Faturalar menüsü altında listelenmektedir. Eğer bu listeden faturanızın GİB gönderimini onayladıysanız, GİB gönderimi tamamlanan faturaların iptali olarak fatura iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Gönderimi tamamlanan veya gönderimde olan faturalar için fatura iptali söz konusu olduğunda kesilen e-Faturanın senaryosu bilmek iptal sürecini kolayca gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Temel ve Ticari e-Faturaların iptali sürecinde aşağıdaki adımları uygulayarak resmi olarak e-Faturanızın iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Ticari Senaryo ile Oluşturulan e-Faturaların İptal Adımları

 • GİB Gönderimi tamamlanan faturanızı Giden Faturalar menüsünden listeleyip faturayı tekrar görüntüleyerek senaryosunun ne olduğunu kesinleştiriniz.
 • Ticari Senaryo ile oluşturulan e-Faturalar gönderimi yapılan alıcı firma tarafından kendi e-Dönüşüm portalı içerisinde görüntülenir.
 • Ticari senaryo ile oluşturulan e-Faturalar gönderdiğiniz firmaya 8 gün içerisinde KABUL/RED hakkı olarak faturanızı cevaplama hakkı sunar.
 • Mutabık olunan ve iptal edilmek istenen Ticari faturaların iptali için karşı firmanın faturanıza RED cevabı vermesi faturanızın iptal edilmesi için yeterli bir adımdır.
 • Ancak karşı firmanın 8 günlük cevap süresini doldurarak faturanızı cevaplamaması sistem gereği otomatik olarak 8ci gün sonunda kabul edilmiş olarak sistem içerisinde cevaplandırılmaktadır.
 • Kabul edilen Ticari senaryolu e-Faturanın iptali söz konusu olduğunda ise karşı firmadan iade faturası kesmesini talep edebilirsiniz.
 • İade faturası kesilmeyen durumda ise Temel Fatura için de geçerli olan e-fatura iptal adımlarını izleyebilirsiniz.

Temel Senaryolu e-Faturaların İptal Adımları

 • GİB Gönderimi tamamlanan faturanızı Giden Faturalar menüsünden listeleyip faturayı tekrar görüntüleyerek senaryosunun ne olduğunu kesinleştiriniz.
 • Temel senaryo ile oluşturulan e-Faturalar ve kabulü gerçekleşen Ticari faturalarınız için karşı firmadan iade faturası kesmesini talep edebilirsiniz.
 • İade faturasının alınamadığı durumlarda ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Fatura İptal Portalına mali mühür cihazınız ile giriş sağlayarak gönderilen e-faturanızın iptali için talep oluşturabilirsiniz.
 • e-Fatura İptal Portalına erişemediğiniz durumlarda noter aracılığıyla, taahhütlü mektubu veya elektronik imza kullanılarak KEP sistemi üzerinden harici yollarla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak harici itiraz yolları ile iptal edilen e-faturanın sistemsel takibi yapılamayacağından dolayı yapılacak olan denetimlerde mükelleflerin itiraz/iptal işlemlerini harici yollardan gerçekleştirdiklerine dair tevsik edici bilgi ve belgeleri ilgililere sunma ve istenildiğinde ibraz edilmek üzere saklaması gerekmektedir.

*GİB e-Fatura İptal Portalı Kullanım Klavuzuna Erişmek İçin Tıklayınız > 

*GİB e-Fatura İptal Portalına Erişmek İçin Tıklayınız >

 

TURKUAZSOFT ile e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-Defter  Ayrıcalıklarından Faydalanın!

e-DANIŞMA HATTI: 0850 532 43 40 – 0312 830 69 59

E-Fatura’da Temel ve Ticari Fatura Farkı!

E-Fatura Uygulamasında Temel ve Ticari Faturalar

 1. Temel Fatura Nedir?

   

 2. Ticari Fatura Nedir?

   

E-Fatura kullanmaya başlayan mükellefler sistemlerini aktif halde ilk kullanımlarında karşılaştığı sorulardan biride Temel Fatura ve Ticari Fatura‘nın ne olduğu ve e-Fatura sisteminde ilk faturalarını hangisine göre düzenleyecekleri konusudur.

Bu yazımızda e-Fatura‘ya yeni geçen Mükelleflerin sıkça sorduğu Temel Fatura Nedir? Ticari Fatura Nedir? gibi soruların yanında Temel ve Ticari e-Faturalar arasındaki farklar nelerdir? sorusunu da cevaplayacağız.

E-Fatura kullanımında ilk faturanızı oluşturmaya başladığınız esnada karşılacağınız iki senaryo bulunmaktadır. Bunlar: Temel Fatura ve Ticari Fatura seçenekleridir. Önce Temel Fatura’nın ne olduğu ve hangi durumlarda kesilmesi uygun görüldüğünü açıklayalım.

turkuazsoft-e-fatura
TURKUAZSOFT ile sorunsuz bir e-Fatura deneyimi yaşayın!

Temel Fatura Nedir?

kesilen temel fatura örneği
Kesilen Temel Fatura Örneği

Temel Fatura senaryosu elektronik fatura(e-fatura) ortamında sistemden iletilen faturanın karşı firmaya ulaştırılması durumudur. Alıcı firma kendisine gönderilen e-fatura durumudaki temel faturayı kendi ekranında görüntüler.

Temel Fatura‘nın gönderim durumu söz konusu olduğunda gönderilen temel faturalar karşı tarafa kesilmiş ve kabul edilmiş elektronik fatura olarak geçerli bir fatura işlemi görür. Kendisine Temel Fatura kesilen firma, sistem üzerinden teslim aldığı faturaya KABUL/RED  işlemi uygulayamaz. 


Temel Fatura Kesilmesi Uygun Görülen Süreçler:

Temel Fatura, alıcı firmaya Kabul/Red seçenekleri sunmazken bu fatura türü daha çok hizmet faturalarında ve karşılıklı anlaşma sağlanan faaliyetler söz konusu olduğunda tercih edilmektedir.

Elektrik, su ve benzeri çeşitli hizmet faturalarında temel fatura olarak kesilmesi uygun görülürken buna ek larak sözleşmeye veya taahhüte dayalı çeşitli telekom, altyapı sağlama, hizmet sunma vb. hizmetlerinde temel fatura olarak senaryosu seçilip kesilmesi uygun görülmektedir.

Ticari Fatura Nedir?

Ticari Fatura, ticari fatura senaryosunda e-Fatura oluşturma esnasında senaryo seçimindeki bir diğer alternatiftir. Ticari faturalarda amaç ticari uyuşmazlıklar ve hatalarda firmaların kesilen faturalara cevap verme hakkı sağlar. Tarafına Ticari e-Fatura kesilen firma, ekranında görüntülediği Ticari Fatura’ya KABUL veya RED cevabını sistem üzerinden verir.

Ticari Fatura senaryosu e-faturaya geçen kullanıcıların %90’ı tarafından kullanılır. Mal alış ve satışlarında ticari fatura türü ticari hayatta daha uygun olmaktadır. Kesilen fatura için 8 günlük bir Kabul/Red cevabı karşı firmadan beklenir ancak bu süre faturanın kesildiği gün değil, faturanın karşı firmaya ulaştığı andan itibaren başlar. 8 gün içerisinde kabul veya reddedilmeyen ticari faturalar otomatik olarak kabul edilir ve her iki firma sisteminde de kabul edildi şeklinde görüntülenir.

GİB UBL-TR Kod Listeleri (İstisna, Tevkifat ve Muafiyet Kodları)

Ekim 2015 Yayın Tarihli bu dokümanda yer alan kodlar ve ilgili oranlar mevzuattaki değişikliklere bağlı olarak ilgili birimlerce değiştirilebilmektedir. Bu listeler duyurunun yayımlandığı tarih itibari ile günceldir. Mükellefler bu listelerin güncelliğinin takibini yapmakla yükümlüdür.

Gelir İdaresi Başkanlığı  UBL-TR Kod Listeleri (İstisna, Tevkifat ve Muafiyet Kodları) Dökümanına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Call Now Button