Satış Danışma Hattı: 0(850) 532 43 40 | 0(312) 830 69 59 bilgi@turkuazsoft.com.tr

Blog

Ana Sayfa » e-Fatura » E-Fatura’da Temel ve Ticari Fatura Farkı

E-Fatura’da Temel ve Ticari Fatura Farkı

Eki 31, 2020e-Fatura, Genel

E-Fatura kullanmaya başlayan mükellefler sistemlerini aktif halde ilk kullanımlarında karşılaştığı sorulardan biride Temel Fatura ve Ticari Fatura‘nın ne olduğu ve e-Fatura sisteminde ilk faturalarını hangisine göre düzenleyecekleri konusudur.

Bu yazımızda e-Fatura‘ya yeni geçen Mükelleflerin sıkça sorduğu Temel Fatura Nedir? Ticari Fatura Nedir? gibi soruların yanında Temel ve Ticari e-Faturalar arasındaki farklar nelerdir? sorusunu da cevaplayacağız.

E-Fatura kullanımında ilk faturanızı oluşturmaya başladığınız esnada karşılacağınız iki senaryo bulunmaktadır. Bunlar: Temel Fatura ve Ticari Fatura seçenekleridir. Önce Temel Fatura’nın ne olduğu ve hangi durumlarda kesilmesi uygun görüldüğünü açıklayalım.

Temel Fatura Nedir ?

Temel Fatura senaryosu elektronik fatura(e-fatura) ortamında sistemden iletilen faturanın karşı firmaya ulaştırılması durumudur. Alıcı firma kendisine gönderilen e-fatura durumudaki temel faturayı kendi ekranında görüntüler.

Temel Fatura‘nın gönderim durumu söz konusu olduğunda gönderilen temel faturalar karşı tarafa kesilmiş ve kabul edilmiş elektronik fatura olarak geçerli bir fatura işlemi görür. Kendisine Temel Fatura kesilen firma, sistem üzerinden teslim aldığı faturaya KABUL/RED  işlemi uygulayamaz. 

Temel Fatura Kesilmesi Uygun Görülen Süreçler:

Temel Fatura, alıcı firmaya Kabul/Red seçenekleri sunmazken bu fatura türü daha çok hizmet faturalarında ve karşılıklı anlaşma sağlanan faaliyetler söz konusu olduğunda tercih edilmektedir.

Elektrik, su ve benzeri çeşitli hizmet faturalarında temel fatura olarak kesilmesi uygun görülürken buna ek larak sözleşmeye veya taahhüte dayalı çeşitli telekom, altyapı sağlama, hizmet sunma vb. hizmetlerinde temel fatura olarak senaryosu seçilip kesilmesi uygun görülmektedir.

Ticari Fatura Nedir?

Ticari Fatura, ticari fatura senaryosunda e-Fatura oluşturma esnasında senaryo seçimindeki bir diğer alternatiftir. Ticari faturalarda amaç ticari uyuşmazlıklar ve hatalarda firmaların kesilen faturalara cevap verme hakkı sağlar. Tarafına Ticari e-Fatura kesilen firma, ekranında görüntülediği Ticari Fatura’ya KABUL veya RED cevabını sistem üzerinden verir.

Ticari Fatura senaryosu e-faturaya geçen kullanıcıların %90’ı tarafından kullanılır. Mal alış ve satışlarında ticari fatura türü ticari hayatta daha uygun olmaktadır. Kesilen fatura için 8 günlük bir Kabul/Red cevabı karşı firmadan beklenir ancak bu süre faturanın kesildiği gün değil, faturanın karşı firmaya ulaştığı andan itibaren başlar. 8 gün içerisinde kabul veya reddedilmeyen ticari faturalar otomatik olarak kabul edilir ve her iki firma sisteminde de kabul edildi şeklinde görüntülenir.

e-Bülten Aboneliği

e-Dönüşüm'den Uzak Kalmayın e-Posta Bültenimize Abone Olun!

Lütfen Bekleyin

Kaydınız Başarıyla Alınmıştır, Teşekkürler !

strategy-right-i859mage

e-Belge Portal Özellikleri

e-Dönüşüm Portal ile e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye, e-Makbuz vb. elektronik belgelerinizi saniyeler içerisinde oluşturun.

e-Belge ERP Entegrasyonu

e-Belge ERP Entegrasyonu ile ticari programınızdan e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye kesebilir ayrıca fatura işlemenize gerek kalmaz.

email-4284157_640

e-Dönüşüm'den Uzak Kalmayın e-Posta Bültenimize Abone Olun !

E-Posta Adresinizi Kaydederek Haftalık ve Aylık e-Dönüşüm Bültenimize Kaydolabilirsiniz.

Tebrikler, başarıyla kaydedildi!