Satış Danışma Hattı: 0(850) 532 43 40 | 0(312) 830 69 59 bilgi@turkuazsoft.com.tr

e-İhracat

| Elektronik İhracat Faturası

Elektronik bir ortamda gümrük çıkış beyannamesi ekinde yer alan mal ihracı faturaların düzenleme işlemlerini kapsamaktadır.

e-İhracat Faturası Nedir?

Firmaların büyüyebilmek adına kendi ülkeleri dışında diğer ülkeler için de satış fırsatlarını değerlendirmesi gerekmektedir. İşte bu noktada e-ihracat süreci ve faturaları devreye girmektedir.

Yani; bir malın ilgili mevzuata uygun bir şekilde serbest bölgelere ya da Türkiye gümrük bölgesi dışına çıkarılması için satılan malın miktarı, fiyatı cinsi ve toplam tutarının belirtilmesiyle satıcı tarafından düzenlenen faturanın alıcıya verilmesi anlamına gelmektedir.

Not: e-İhracat faturası düzenleyen mükellefler hazırlayacakları ihracat faturalarına alıcı bilgileri dışında Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bilgilerine de yer verilmesi gerekmektedir.

 

7/24 Canlı e-Belge Sistemi

Uzaktan Erişim Desteği

Mobil Erişim Özelliği

e-İhracat Faturası Nasıl İptal Edilir ?
  • İhracat e-fatura da girilen cari bilgilerinde ya da doldurulması gereken zorunlu alanların(teslim şartı, eşya kap cinsi, gönderilme şekli ve GTIP no) yanlış girilmesi veya düzeltilmesi gereken durumlarda iptal işlemi yapılmaktadır.İhracat e-fatura iptal işleminde yapılması gerekenler :

1. https://efatura.gtb.gov.tr adresinden Kullanıcı Adı ve Şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapılır.

2. Sol üst köşede bulunan Fatura Sorgulama seçeneği ile Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan alınan ETTN No ve VKN ile veya yine sol üst köşede bulunan Fatura Listesinde iptal edilecek fatura bulunur.

3. E-fatura iptal işlemi ekranda yer alan İşlemler kısmından Fatura İptal Et seçeneği ile iptal işlemi yapılacaktır.

Not: Tek Pencere Sistemi üzerinden oluşturulan bir e-faturanın gümrük beyannamesinde kullanılması durumunda sistem iptal işlemine izin vermeyecektir.

Tek Pencere sistemi ise; gümrük işlemleri sırasında sizden istenen belgelerin tek noktadan temin etmenizi ve gümrük işlemlerinizi yine tek noktaya yapacağınız başvuru üzerinden yürütmenizi ve tamamlamanızı sağlayan bir sistemdir.